یادداشت 
در سالگرد هفته دفاع مقدس از چه باید نوشت؟ از مقاومت و صبوری مردم؟ از شجاعت و دلیری رزمندگان؟ از ایثار و فداکاری؟ از همدلی و مهربانی مردم با یکدیگر؟ از معنویت و عرفان جوانانی که به تعبیر حضرت امام خمینی(ره) ره صد ساله را یک شبه پیمودند؟ از یاری و نصرت خداوند به بندگانی که برای حفظ دین خدا از همه هستی خود گذشتند؟
مگر می‌شود آن همه عظمت و افتخار و حماسه را به تصویر کشید؟ مگر می‌شود عظمت روحی و شخصیت والای انسان‌هایی که از همه بریده و به خدا پیوسته بودند را نشان داد؟ انسان‌هایی که با مرگ مأنوس بودند، اما اهل زندگی هم بودند؛ انسان‌هایی که زندگیشان با مرگ گره خورده بود.
از مرگ طوری حرف می‌زدند که از زندگی؛ انسان‌هایی که مرگ را انتخاب کرده بودند نه اینکه مرگ آنها را انتخاب کرده باشد.
آنها مرگ در راه خدا را شهادت می‌دانستند و شهید راه خدا بودند و در فرهنگ قرآن شهید زنده است.
«ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل‌ا... امواتاً بل احیاء عِند ربهم یرزقون» گمان مبرید آنهایی که در راه خدا کشته شده‌اند، مرده‌اند؛ بلکه آنها زنده هستند و نزد خدا روزی داده می‌شوند.
آری، شهدا زنده‌اند و شاهد و نگران اعمال ما هستند و آیا امانتی که به دست ما سپرده‌اند، می‌توانیم به بهترین وجه حفظ کنیم یا نه؟ بین حفظ میراث گرانقدر امام(ره) و شهدا یعنی همان نظام جمهوری اسلامی و منافع خود و گروهمان کدام یک را انتخاب می‌کنیم؟
چقدر حاضریم از منافع خودمان به خاطر حفظ منافع ملی بگذریم؟ نکند آن‌هم فداکاری و ایثار سال‌های حماسه و خون را فراموش کنیم و پا روی خون شهدا بگذاریم؛ اما به قول مرحوم ابوالفضل سپهر، شاعر رزمنده و جانباز خون شهید بسیار لیز است؛ «اگر کسی پا روی خون شهدا بزاره سریع لیز می‌خوره». مواظب باشیم پا روی خون شهدا نگذاریم؛ وگرنه زمین می‌خوریم که دیگر بلند شدن بسیار سخت است.
پس مواظب اعمال خودمان باشیم و آرمان شهدا را پاس بداریم. راستی آرمان شهدا چه بود؟ شهدا چرا شهید شدند؟ شهدا برای حفظ انقلاب اسلامی از جان خود گذشتند؛ پس برای ادامه راه شهدا و حفظ میراث آنها باید آفت‌های انقلاب را شناخت و آنها را از بین برد.
خودخواهی، منیت، تفرقه و اختلاف از آفت‌های انقلاب هستند که باید خشکانده شوند و در مقابل عوامل بالندگی انقلاب باید تقویت شوند.
اگر یکی از عوامل پیروزی انقلاب، وحدت و همدلی بین اقشار مختلف مردم باشد، برای حفظ و تداوم انقلاب نیز همین وحدت لازم است. تفرقه و تشتت از آفت‌های انقلاب است که باید از آن پرهیز کرد.
دشمن با ترفندهای مختلف در صدد ایجاد اختلاف است؛ ایجاد اختلاف بین گروه‌های مختلف سیاسی در داخل کشور و ایجاد اختلاف بین امت اسلامی در سطح بین‌المللی، استراتژی مهم دشمن است.
برای ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی چه برنامه‌هایی که پیاده نمی‌کنند، چه توطئه‌هایی ندارند که غفلت از برنامه‌های دشمن می‌تواند به یک فاجعه بزرگ بین امت اسلامی تبدیل شود.
گروه منحرف و تکفیری داعش که با جنایات بی‌شمارشان روی چنگیز و تیمور را سفید کرده‌اند، مولد توطئه دشمنان قسم‌خورده مسلمانان است که باید با هوشیاری و وحدت بین مسلمانان جهان، ریشه این گروه منحرف -که به نام دین، ریشه دین را می‌زنند- خشکانده شود.
در سطح داخلی هم همه احزاب و گروه‌های سیاسی باید مواظب باشند که اختلاف و دوئیت، بزرگ‌ترین آفت‌های انقلاب است و شهدا آنهایی را که در صدد ایجا اختلاف هستند، نخواهند بخشید و باید در مقابل اعمال خود پاسخگو باشند.
هفته دفاع مقدس، علاوه بر اینکه یادآور حماسه و ایثار یک ملت برای حفظ انقلاب نوپای خود و تمامیت ارضی کشور است، یادآور جنایت دشمنان یک انقلاب نوپا است که برای شکستن نهال انقلاب از هیچ جنایتی فروگذار نکردند.
از بمباران شهرها و روستاها و مناطق مسکونی و مدارس گرفته تا استفاده از سلاح‌های مخرب شیمیایی نه‌تنها در مناطق جنگی بلکه در مناطق مسکونی یادآور کشتار مردم غیر نظامی و زنان و کودکان توسط دشمن بعثی و بی‌تفاوتی دنیای مدعی حقوق بشر در مقابل این همه جنایات است.
همچنین از سکوت معنی‌دار سازمان‌های بین‌المللی در مقابل تجاوز آشکار یک کشور به کشور دیگر نیز یادآور تبلیغات مسموم رسانه‌های استکباری برای وارونه جلوه دادن حقیقت و نادیده گرفتن حقوق مسلم یک ملت است که تنها گناهش استقلال‌خواهی و سازش نکردن با استکبار جهانی بود.
هفته دفاع مقدس یادآور این نکته است که واقعیت بزرگ جنگ در طول 8 سال توسط عراق و هم‌پیمانانش به خصوص امریکا برای خشکاندن ریشه نهال انقلاب بر ملت ایران تحمیل شد؛ اما در آخر دشمنان به هیچکدام از اهداف خود نرسیدند و در مقابل عظمت و شکوه ملت ایران پشیمان و شرمنده به خاک خود برگشتند و هفته دفاع مقدس یادآور حماقت و بازیچه بودن افرادی مثل صدام است که با تحریک ابرقدرت‌ها، وارد بازی خطرناکی شد البته بازنده اصلی آن بازی، صدام بود که چند سال بعد با خفت و زبونی توسط همان‌هایی که به دشمنی با ایران تشویق شده بود دستگیر، محاکمه و اعدام شد.
هفته دفاع مقدس اما یادآور یک واقعیت بسیار مهم هم به دشمنان این مرزوبوم است که آزموده را آزمودن خطاست؛ ملت ایران در طول سال‌های آتش و خون به بهترین وجه امتحان پس داده است، لذا مصمم‌تر و با تجربه‌تر و با آمادگی بیشتر، هر متجاوزی را از کرده خود، پشیمان خواهد کرد. بنابراین؛ به نفع دشمنان ایران مخصوصاً امریکاست که ما را به حال خود واگذارد و عِرض خود نبرد و باعث زحمت ما نشود.
*نماینده سابق مجلس شورای اسلامی
http://www.hamedanpayam.com/shownews/specific/0xfb0de51a45408a10.html