خانه فرش دستبافت کبودراهنگ تیرماه امسال راه‎اندازی می‏‌شود

رئیس اداره فرش همدان از راه‎اندازی نخستین خانه فرش استان همدان در کبودراهنگ طی تیرماه امسال خبر داد و گفت: تشکل‎های حوزه فرش همدان قارچ‏‌گونه رشد کرده‌اند.
خانه فرش دستبافت کبودراهنگ تیرماه امسال راه‎اندازی می‏‌شود

 احمد علی بابایی در گفت‎وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، درباره وضعیت تشکیل و راه‎اندازی خانه فرش در استان همدان اظهار داشت: اگر مشکلی در این زمینه ایجاد نشود نخستین خانه فرش تا پایان تیر ماه در شهرستان کبودراهنگ راه‌اندازی شده و دومین خانه فرش نیز در شهرستان فامنین ایجاد می‌‏شود.

وی با تاکید بر اینکه خانه فرش باید نظام‌مند و قانونمند شود، افزود: تصمیم گرفته شده تا خانه فرش راه‎اندازی شده و تشکل‎های فرش در این خانه مستقر شوند تا مردم به مرور با روند فعالیت این خانه آشنایی پیدا کنند.

علی بابایی با اشاره به اینکه مجموعه دولتی باید از این خانه فرش حمایت قانونی داشته باشد، تصریح کرد: به دنبال این هستیم تا در حوزه تشکل‎های فرش دستبافت در همدان تمرکز مدیریتی ایجاد کنیم چراکه اگر ایجاد نشود هر کسی ساز خود را می‌زند.

وی با اشاره به اینکه در بخش خصوصی فرش هر کسی ساز خود را زده و به دنبال این هستیم تا آنها را توسط یک نهاد قانونی و نظام‌مند مدیریت کنیم، افزود: فردی که در راس خانه فرش قرار می‌‏گیرد باید تخصص لازم را در این زمینه داشته باشد تا حوزه فرش دستبافت با پیشرفت مناسبی همراه شود.

رئیس اداره فرش استان همدان با بیان اینکه تشکل‎های موازی حوزه فرش باید حذف شوند، تصریح کرد: در صورت خانه فرش تمام تشکل‌های موازی فرش دستبافت حذف می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه تشکل‌های فرش قارچ‎گونه در همدان رشد کرده‌اند، عنوان کرد: بیش از 20 تشکل و 84 واحد پشتیبان در حوزه فرش استان همدان داریم که همگی از بخش خصوصی بوده و برخی از آنها به صورت موازی فعالیت می‏‌کنند.

علی بابایی تاکید کرد: تعداد بیشمار تعاونی‌ها‌، اتحادیه‌ها‌ و انجمن‌های حوزه فرش دستبافت انرژی مضاعفی را برای فرش صرف می‎کنند ولی به سبب موازی‌کاری در پیشبرد اهداف تاثیرگذار نیستند.

رئیس اداره فرش استان همدان بیان اینکه تعدد در مراکز تصمیم‌گیری برای فرش اعم از سیستم مدیریت دولتی و بخش خصوصی همچنان ازمعضلات کشور و استان همدان است، عنوان کرد: ایجاد تمرکز در مدیریت فرش دستباف و رفع معضلات موجود در بخش خصوصی با تاسیس خانه فرش استان همدان می‌تواند محقق شود.

انتهای پیام/ ب

/ 0 نظر / 26 بازدید