زاد و ولد پرندگان مهاجر در تالاب شیرین سو

رییس اداره حفاظت محیط زیست کبودراهنگ گفت: جوجه پرندگان مهاجر لذت آبتنی در تالاب شیرین سو را تجربه کردند.
زاد و ولد پرندگان مهاجر در تالاب شیرین سوروح الله زال پور روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در حالیکه پرندگان مهاجر تالاب شیرین سو را از ابتدای خرداد ماه ترک کردند ولی گروهی از گونه اردک سرسبز در تالاب ماندگار شدند.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه این گونه از پرندگان به علت ویژگی مهاجر بودن در هیچ تالابی نمی مانند ولی به علت شرایط زاد و ولد تالاب کبودراهنگ را ترک نکردند.

وی گفت: حدود یکهزار قطعه پرنده آبزی اردک سرسبز فصل بهار امسال وارد تالاب شیرین سو شدند ولی بیش از 10 قطعه از آنها در تالاب ماندند.

وی بیان کرد: شرایط مناسب برای زاد و لد، امنیت بالای تالاب شیرین سو، ممنوعیت شکار و وجود غذا از جمله عوامل موثر در ماندگار این گونه جانوری بوده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کبودراهنگ گفت: هرچند مهاجرت این پرنده در خرداد ماه به سمت استانهای شمالی و خنک متوقف شد ولی احتمال می رود هنگام بازگشت پرندگان مهاجر و حرکت آنها به سمت استوا، اردک سرسبز نیز منطقه شیرین سو را ترک کند.

زال پور اضافه کرد: البته برای ادامه مهاجرت باید جوجه های این پرنده زیبا توان پرواز را داشته باشند تا بتوانند این مسیر طولانی را بپیمایند.

اردک سرسبز جنس نر دارای مشخصه هایی همچون طوق گردنی باریک و سفید، سینه بلوطی رنگ، زیرتنه سفید، سطح پشتی و شکمی خاکستری رنگ، دم سفید با شاهپرهای وسطی سیاه و برگشته و منقاری زرد روشن مایل به قهوه ای است.

همچنین نوع ماده این پرنده زیبا با رنگ قهوه ای مایل به خاکستری لکه لکه با منقار قهوه ای که اغلب در طرفین نارنجی رنگ است شناخته می شود.

تالاب زیبای شیرین سو به وسعت 300 هکتار و پهنه آبی 40 هکتار در نزدیکی شهر شیرین سو از توابع شهرستان کبودرآهنگ قرار دارد.

افزون بر 10 هزار قطعه پرنده فصل بهار امسال در تالاب شیرین سو فرود امدند.

/ 0 نظر / 30 بازدید