دشت کبودراهنگ در وضعیت ممنوعه بحرانی

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: دشت کبودراهنگ در وضعیت ممنوعه بحرانی منابع زیرزمینی آب قرار دارد.

منصور ستوده با بیان اینکه در مجموع ۱۳ دشت در استان وجود دارد، افزود: دشت تویسرکان، نهاوند، ملایر، همدان، بهار، اسدآباد، رزن، قهاوند و کبودراهنگ از دشت‌های مستقل خود شرکت بوده و بقیه دشت‌ها با استان‌های مجاور مشترک است.

وی با بیان اینکه تمام دشت‌های استان ممنوعه اعلام شده است، اظهار داشت: در حال حاضر از میان دشت‌های استان، دشت کبودراهنگ در وضعیت ممنوعه بحرانی قرار گرفته و متوسط افت سالانه این دشت در بلندمدت ۶۹/۱ متر است.

ستوده ادامه داد: با شرایط موجود کشاورزان اجازه بهره‌وری جدید از دشت‌ها و در نتیجه توسعه کشاورزی را ندارند؛ چراکه هر ساله میزان افت سطح آب‌های زیرزمینی در دشت‌ها به طور میانگین سالانه بین ۷ دهم تا یک متر کاهش می‌یابد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای همدان، کل منابع آب زیرزمینی را شامل ۱۸ هزار حلقه چاه عمیق، نیمه عمیق، چشمه و قنات بیان کرد و افزود: از این تعداد ۱۶ هزار حلقه چاه است و ۴ هزار و ۲۷۰ چاه، چشمه و قنات در دشت‌های همدان و بهار قرار دارد.

ستوده خاطرنشان کرد: حجم مخازن آب‌های زیرزمینی تجدید شونده استان ۲ هزار و ۲۰۰ میلیون مترمکعب است به طوری که در حال حاضر ۲ هزار و ۳۰۰ میلیون مترمکعب برداشت صورت می‌گیرد که بیش از منابع موجود است.

وی یادآور شد: سال گذشته مخازن آب‌های زیرزمینی استان به دلیل حجم کم بارندگی‌ها از یک سو و تخلیه بی‌رویه از سوی دیگر نامناسب بود. به طوری که دشت بهار و همدان در ۲ ماه ۵۴ سانتیمتر افت کرد اما امسال تا به امروز ۳۷۰ میلیمتر بارندگی داشتیم به طوری که میانگین بارندگی در بلندمدت ۳۴۰ میلیمتر است هر چند این به معنای بهبود وضعیت نیست؛ چراکه افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی با این بارندگی‌ها جبران نمی‌شود و بیشتر بارندگی‌ها در حوزه جنوبی استان بوده و حوزه‌های شمالی همچنان در وضعیت بحران قرار دارند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: طبق آمارهای سال ۸۸، هزار و ۲۵۰ حلقه چاه مخروبه و متروکه در استان شناسایی شده است که خود به خود و به مرور زمان به علت بهره‌برداری نشدن مسدود شده‌اند.

ستوده در گفتگو با ایسنا، تعداد چاه‌های موجود در بخش صنعت و خدمات را ۲ هزار و ۲۸۰ حلقه عنوان کرد و افزود: از این تعداد چاه برای واحدهای دام و طیور، خدماتی و فضای سبز استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه هزار حلقه چاه غیرمجاز بعد از سال ۸۵ به بعد در استان حفر شده است، اظهار داشت: همچنین ۲ هزار و ۵۰۰ حلقه چاه فاقد پروانه در استان وجود دارد که قانونگذار دستور صدور مجوز با تعیین شرایطی مبنی بر در نظر گرفتن پتانسیل آبی دشت‌ها را صادر کرده است.

منبع: همدان پیام

/ 0 نظر / 22 بازدید