گرگ کبودراهنگ

چند روز پیش 2 قلاده گرگ در منطقه‌ای به نام کاریز که در فاصله چندصدمتری مرکز کبودراهنگ قرارگرفته است، دیده شده است. این منطقه “کاریز” روبه‌‌روی پایگاه سوم شکاری نوژه قرار دارد.

این اتفاق توسط جواد رستمی، عکاس کبودراهنگی که در حوزه طبیعت فعالیت می‌کند به ثبت رسیده است. این در حالی است که در سالیان گذشته مواردی از حمله گرگ‌ها به انسان توسط رسانه‌ها گزارش شده است و جز حسرت و تأسف، حاصل دیگری نداشته است. حوادثی که چند خانواده را داغدار و جامعه‌ای را متأثر کرده است.

نمونه بارز این حوادث ناگوار خورده شدن پسربچه ۵ ساله‌ای به نام محمدمهدی از اهالی روستای کهریز بغازی دمق از توابع شهرستان رزن است. بهار، لالجین و امزادجرد از دیگر مکان‌هایی هستند که از چند سال گذشته از حمله گرگ‌ها در امان نبوده‌اند.

از سوی دیگر ما نمی‌توانیم منکر حفاظت از گونه‌های جانوری باشیم؛ بنابراین با توجه به حساسیت موضوع صحبتی داشتیم با رئیس محیط‌زیست کل استان همدان که در ادامه می‌خوانید.

رئیس محیط‌زیست کل استان همدان در این‌باره گفت: با توجه به شروع فصل زاد و ولد گرگ‌ها و همچنین دستیابی اینگونه جانوری به طعمه برای توله‌های خود، مشاهده این جانور طبیعی است.

قربانعلی محمدپور در ادامه صحبت‌هایش به شهروندان و روستاییان توصیه کرد بیشتر مراقب کودکان و افراد سالخورده باشند. (به‌ویژه در زمین‌های کشاورزی و هنگام غروب آفتاب)

اما، آیا منطقی نیست قبل از اینکه انسان دیگری توسط این جانور خورده یا زخمی شود به فکر راه حل مناسبی باشیم.

اداره محیط زیست می‌تواند با تعریف و ایجاد زیستگاه‌های حصارکشی شده برای این جانور از آمدن گرگ‌ها به محیط شهر و روستا جلوگیری کند. راه حل دیگر می‌تواند ازدیاد گونه‌های جانوری سالم و ارزان‌قیمت مانند خرگوش به عنوان طعمه گرگ‌ها باشد تا این حیوانات برای به دست آوردن طعمه برای توله‌های خود، به انسان حمله نکنن

/ 0 نظر / 19 بازدید