چراغ تدبیر در کبودراهنگ کم‌نور است

عملکرد دولت در شهرستان متأسفانه ضعیف بوده و بسیاری از مشکلات همچنان به قوت خود باقیست و هیچگونه حمایتی از افراد بومی در این شهرستان نمی‌شود.
چراغ تدبیر در کبودراهنگ کم‌نور است

همدان پیام : با توجه به اینکه کشاورزی محور اصلی توسعه کبودراهنگ است؛ اما متأسفانه چند سالی است که به دلیل کمبود آب اکثر کشاورزان با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند.
بخش اعظمی از اهالی شهرستان از همین طریق امرار معاش می‌کنند، ولی متأسفانه در چند سال اخیر با مشکل اقتصادی مواجه شده‌اند و به گفته خود مردم، آنطور که باید مسئولان هم به مشکلات آنها توجه چندانی نکرده‌اند و حمایت‌های خاصی از این قشر زحمتکش نشده است.
اگر به انتصابات یک دهه گذشته نگاهی بیندازیم، انتصاب مدیران در شهرستان بیشتر به صورت مصلحتی و بدون توجه به شایسته‌سالاری بوده و این شهرستان را تبدیل به سکوی پرتاب کرده است.
کما اینکه پس از تغییر دولت از اصلاحات به اصولگرایی، این شهرستان، فرماندارانی را به خود دیده است که به دنبال رسیدن به مجلس بوده‌اند و یا در آستانه بازنشستگی و ارتقا به پست‌های بالاتر که در نهایت نبود ثبات مدیریتی و انگیزه لازم برای کار، اغلب برنامه‌ها در این شهرستان رها شده است.
از فرمانداری که حتی در گرایش سیاسی خود نتوانست استقلال خود را نشان داده و «میرمحسن کروبی ‌‌نژادش» معروف شد تا بده بستان برای حذف رقیب و رفتن دیگری به مجلس و در نهایت ناظمی که راه ارتقا پیموده و فرمانداری که در آستانه بازنشستگی شهرستان را کنجی دنج برای رفع خستگی دانست همه در کنار دیگر مدیرانی که به‌طور قطع با نظر فرمانداران انتصاب شده‌اند، نشان می‌دهد سطح مدیریتی در این شهرستان برخلاف سایر شهرستان‌های استان پایین بوده و مدیرانی منصوب شده‌اند که توان، قدرت و جسارت پیگیری و اجرای طرح‌ها را نداشته و نتوانسته‌اند چهره محرومیت شهرستان را کمرنگ کنند.
در حال حاضر اشتغال، مهمترین معضل در کشور، استان و شهرستان‌هاست و در زمینه اشتغال هم فرماندار کبودراهنگ زمانی بر مسند بالاترین مقام شهرستانی تکیه زد که وضعیت اشتغال در حد مطلوبی نبود؛ اما وی به مردم شهرستان وعده داد که طی 6 ماه مشکل اشتغال را رفع خواهد کرد؛ در غیر این صورت، استعفا می‌دهد!
اما تقریباً 2 سال از گفته فرماندار گذشته و هنوز نتوانسته است حتی بخشی از مشکلات اشتغال را حل کند که این مسأله، موجب نارضایتی مردم شده است.
به گفته مردم، مدیرانی که برای این شهرستان انتخاب و انتصاب می‌شوند، متأسفانه تاکنون نیروی قوی و توانمندی نبوده‌اند که بتوانند در توسعه و پیشرفت شهرستان، گام‌های بلندی را بردارند و بیشتر مدیرانی که آمده‌اند و رفته‌اند یا تجربه کاری نداشته‌اند و یا پایان خدمتشان بوده و پس از مدت کوتاهی بازنشسته شده‌اند.
این مسأله بیشتر به محروم ماندن کبودراهنگ دامن زده؛ این در حالی است که توسعه و پیشرفت همت والا و تلاش بی‌دریغ را می‌طلبد و متأسفانه در شهرستان کبودراهنگ بسیار ضعیف بوده است.
 عملکرد دولت در شهرستان ضعیف است
به اعتقاد یکی از فعالان سیاسی شهرستان، عملکرد دولت در شهرستان متأسفانه ضعیف بوده و بسیاری از مشکلات همچنان به قوت خود باقیست و هیچگونه حمایتی از افراد بومی در این شهرستان نمی‌شود. متأسفانه مسئولان فقط می‌خواهند که جایگاه خود را حفظ کنند و مدیران به فکر کارهای زیرساختی، توسعه و پیشرفت نیستند.
به گفته برخی از این فعالان، عمده مشکلات شهرستان کمبود آب، اشتغال، راه‌های مواصلاتی و... است و با توجه به اینکه دولت تلاش خود را می‌کند و موافق و مخالف‌هایی هم دارد، ولی متأسفانه در شهرستان کبودراهنگ عملکرد بسیار ضعیف است و مردم تغییر چشمگیری را احساس نمی‌کنند.
 بازارمان کساد است
اهالی این شهرستان یکی دیگر از مشکل شهر کبودراهنگ را بحث بازار دانستند که تقریباً راکد است و این مسأله موجب بروز مشکلات زیادی از لحاظ اقتصادی شده است. با توجه به اینکه بیشترین جمعیت شهرستان روستایی و در کشاورزی مشغول هستند، کشاورزی این شهرستان در حال نابودی است و مردم به سختی زندگی خود را اداره می‌کنند.
فعالان سیاسی- اجتماعی هم بر این نظرند که فرماندار به عنوان مقام ارشد شهرستان نتوانسته است کاری از پیش ببرد و به مشکلات مردم رسیدگی کند. هر نوع جلسه و همایشی که برگزار می‌شود هم بسیار تکراری و کلیشه‌ای است و در نتیجه به عمده مشکلات شهرستان و مردم پرداخته نمی‌شود و خروجی لازم و مفید را ندارد.
 فرماندارِ همراهی که توانایی ندارد
آنها می‌گویند: فرماندار همراه دولت است و سعی می‌کند سیاست‌های دولت را انجام دهد؛ ولی این سیاست‌ها را به خوبی پیاده نمی‌کند و محافظه‌کاری بر عملکرد وی تأثیر منفی دارد.
بنابراین می‌شود گفت پیگیری‌ها در شهرستان بسیار ضعیف بوده و شهرستان را بیش از گذشته دچار مشکل کرده است. در سفرهای استاندار و دیگر مقامات استانی و حتی کشوری طوری شد که شهرستان هیچ مشکلی ندارد.
 همراهی برای حفظ سِمت
برخی هم بر این نظرند که به‌‌رغم همراهی با دولت نتوانسته است از ظرفیت‌های شهرستان برای توسعه بهره گیرد.
 از وعده تا عمل، راه بسیار است
به گفته کارشناسان هم یکی از دلایلی که شهرستان کبودراهنگ پیشرفت قابل توجهی نداشته، بی‌توجهی فرماندار و دیگر مسئولان استانی است. مسئولان دولت آنچه که می‌گویند و وعده می‌دهند با آنچه که عمل می‌کنند، بسیار فاصله است و این موجب بی‌اعتمادی مردم نسبت به دولت شده است و مردم موقعی به دولت اعتماد کامل خواهند داشت که حرف و عملشان یکی باشد.
 اشتغال مهمترین مشکل است
اشتغال مهمترین مشکل در شهرستان است و مردم انتظار دارند که فرماندار برای جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد و احداث کارخانه‌ها تلاش کند و با توجه به استعدادهایی که در شهرستان است، به ایجاد اشتغال همت کند.
برخی می‌گویند دولت در حوزه طرح سلامت به صورت ریشه‌ای مشکل را شناسایی کرده و راه‌حل ارائه شده، بسیار عالی است؛ هرچند بیم آن می‌رود که این طرح در آتیه دچار کمبود اعتبار شود، ولی تاکنون به شدت رضایت مردم را به دنبال داشته است.
در بحث مهارِ قدرتمندانه تورم و گرانی، دولت پیروز بوده است و در حوزه سیاست خارجی هم اعتمادِ از دست رفته روز به روز ترمیم می‌شود؛ اما هیچکدام از این موارد به صورت شهرستانی و یا حتی استانی نبوده؛ بنابراین مدیران شهرستانی در این موارد نقشی نداشته‌اند.
به نظر برخی‌ها در بحث خدمات دیگر هم می‌شود پروژ‌ه‌هایی به صورت شهرستانی مثلاً در حوزه صنعت و گردشگری تعریف و اقدام کرد که در این زمینه هم فرماندار کبودراهنگ موفق نبوده است.
با وجود اعتبار تخصیصی به پروژه‌ها و اجرای آنها شاهد توسعه و پیشرفت خواهیم بود؛ این در حالی است که در برخی از اعتبارات اختصاص یافته ما شاهد حرکتی در این شهرستان نبوده‌ایم؛ بنابراین این چنین به نظر می‌رسد که فرماندار انگار دولت را همراهی نمی‌کند.
 کبودراهنگی‌ها امید به تدبیر در شهرستان ندارند
با توجه به اینکه مشکلات شهرستان کاملاً واضح و روشن است؛ ولی متأسفانه نسبت به آنها تقریباً کم‌توجه هستند و این مسائل از امید مردم به آینده کم کرده و در برخی از موارد، مسئولان شهرستان از انجام کوچکترین کار و رفع مشکلات دریغ می‌کنند چه برسد به پرداختن به مسائل و مشکلات مردم چون کمبود آب، اشتغال و... .
 خوابِ وعده‌های استاندار در شهرستان
مردم می‌گویند استاندار تأکید ویژه‌ای برای کبودراهنگ و توسعه آن داشته و نخستین سفر استانی‌اش هم به کبودراهنگ بوده است که بیش از یک ‌سال از این تاریخ می‌گذرد؛ اما هیچیک از وعده‌های استاندار توسط فرماندار پیگیری نشده است.
ما شاهد رکود برخی از پروژه‌هایی هستیم که می‌شود با منابع و امکانات شهرستان در این پروژه‌ها موفق بود؛ اما متأسفانه نه تنها در حوزه فرهنگ؛ بلکه در حوزه اجتماعی که معمولاً کارها کم‌هزینه هم هستند، قدمی برداشته نشده است.
در پایان می‌توانم بگویم که فرماندار با چراغِ خاموش در حال حرکت است و اینچنین است که توسعه و پیشرفتی در شهرستان حاصل نشده و با یدک کشیدن محرومیت، رضایت مردم، رنگِ ناامیدی به خود گرفته است./ اکرم حمیدی - خبرنگار همدان پیام

انتهای پیام/ب

/ 0 نظر / 34 بازدید