سیدحسن خمینی : انقلاب ایران بدون خشونت متولد شد

تهران - ایرنا - یادگار وتولیت مرقد حضرت امام خمینی (ره) با بیان این که انقلاب اسلامی ایران با سایرانقلاب های دنیا متفاوت است، گفت : انقلاب ایران بدون خشونت متولد شد.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی در همایش جهان عاری ازخشونت که شامگاه سه شنبه درمحل کتابخانه ملی برگزار شد، اظهارکرد: انقلاب ایران با سایر انقلاب های دنیا متفاوت است و شاید تنها انقلاب یا یکی از معدود انقلاب هایی بود که بدون خشونت وبا اتکای به مردم به پیروزی رسید.

وی با تشریح روند پیروزی انقلاب های روسیه، چین، آمریکا، فرانسه، انقلاب (الثوره) در بین اعراب وکوبا گفت : انقلاب اسلامی ایران ، انقلاب یک ملت از جمله پیر وجوان، زن و مرد، فقیر ودانشجو، روحانی شیعه وسنی و با حضور همه اصناف یک صدا شدند و درمدتی کوتاه حکومتی را ساقط کردند که تا روز آخر ارتش آن به ظاهر سقوط نکرده بود.

یادگار امام راحل (ره) افزود : تا آخرین روزهای انقلاب هیچ پادگانی به طور مسلحانه سقوط نکرده بود و هیچ گاه اتکای حضرت امام (ره) به این گونه حرکات نبود.

حجت الاسلام سیدحسن خمینی تاکید کرد: نوع نگاه امام در انقلاب، بیداری ملت بود وتاکید داشتند باید مردم را بیدار ودل های آنها را فتح کرد.

وی با یادآوری ماجرای کودتای نوژه دراوایل پیروزی انقلاب اسلامی اظهارکرد: امام درواکنش به این کودتا گفتند، حالا به فرض جماران را هم بمباران می کردند، هواپیمای خود را کجا می خواستند فرود بیاورند؟ معنای این سخن امام آن بود که هیچ فردی در کشور با آنها همدل نبود و نیست.

تولیت مرقد امام خمینی (ره) تاکید کرد : تا صبح پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن شاهد خشونتی از سوی انقلابیون نبودیم زیرا اتکای انقلاب ایران به خارجی واسلحه نبود؛ امام به انقلابیون می گفتند به کسانی که به سمت شما می آیند گل بدهید و امروز این مساله یکی از نمادهای انقلاب ماست.

وی افزود: انقلاب ایران غیرخشن بود زیرا حرکت یک صنف علیه صنف دیگر یا حرکتی سوسیالیستی نبود و لذا کارگر و کارفرما با هم دست به انقلاب زدند.

حجت الاسلام سیدحسن خمینی(ره) درباره تحولات اخیر درجهان اسلام هم خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم دنیای اسلام رااز خشونت عاری کنیم، همه مردم باید همراه وهمدل باشند.

دراین همایش بین المللی علاوه بر حجت الاسلام سیدحسن خمینی، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی یونسی دستیار رییس جمهوری، الهام امین زاده معاون حقوقی رییس جمهوری، رضا صالحی امیری رییس کتابخانه ملی ومیهمانان خارجی ستاد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) حضور داشتند.

/ 0 نظر / 25 بازدید